Na úvod si shrňme základní fakta:
6 témat, ze kterých si vybíráte to svoje. Máte na to 20 minut. Svou slohovou práci byste měli dokončit v limitu 90 minut. Přibližná délka textu = 25 řádků, minimální počet slov 250.
Tip č. 1: Pokud vás trápí dyslexie, dysgrafie či dysortografie, nezapomeňte si zajít do pedagogicko-psychologické poradny, můžete tak získat cenný čas pro psaní navíc.
Tip č. 2: Zajděte tam včas! 😉
Téma slohové práce
Vyberte si téma, které vám sedí. Znáte jeho náležitosti, víte, co by měl text práce obsahovat a jak jej strukturovat. (Pozor na odstavce!) Tenhle bod opravdu nepodceňujte - jeho nedodržením můžete ztratit cenné body v konečném hodnocení.
Pozor na interpunkci
Dávejte si pozor na květnatá souvětí. Pokud nejste zrovna mistři interpunkce, volte raději taková souvětí a věty jednoduché, kde nehrozí, že nasekáte chyby.
Slovní zásoba
Vyvarujte se opakování slov (být, mít), maturant musí prokázat určitou znalost slovní zásoby českého jazyka! (U některých slohových útvarů není od věci si dopředu připravit nějaké hezké slovní obraty a spojení.).
Výchozí text - co to?
Některá zadání obsahují výchozí text. Text slouží především k nakopnutí, k inspiraci, pokud se však text ubírá směrem, který vám nevyhovuje a nevíte, jak na něj navázat, zvolte si raději téma jiné.
Osnova
Pokud jste zvyklí svou práci nejprve rozvrhnout do bodů, udělejte to. Získáte jistotu, že neopomenete zapracovat do textu žádnou důležitou myšlenku, nastíní vám to celý koncept vaší slohové práce.
Snad byly tipy užitečné, pokud jsem na něco zapomněla, napište mi. Zajímá mě, jak se připravujete vy. 🙂
Zeptejte se ostatních
Žádné příspěvky
Přidat příspěvek
Pro možnost vkládat příspěvky je nutné se zaregistrovat a přihlásit.